Czy opłaca się sprzedawać w internecie?
8 czerwca 2021Trzeba przyznać, że sprzedaż przez Internet, ze względu na popularność tego źródła, staje się coraz bardziej dochodowa. Poza tym obecnie większość firm posiadających sklepy stacjonarne...
Gdzie sprzedaje się najwięcej kawalerek, a gdzie mieszkań trzypokojowych? W jakich miastach ceny nieruchomości z rynku wtórnego spadły, a w jakich – wzrosły? Przedstawiamy wyniki analiz ofert na rynku wtórnym mieszkań z drugiego kwartału 2014 roku.
Sytuacja na rynku wtórnym nieruchomości rozwija się odmiennie w zależności od regionu Polski. W poszczególnych województwie, a nawet w ich obrębie występują duże dysproporcje. Jest to spowodowane asymetrycznym rozwojem poszczególnych części kraju oraz zróżnicowanymi zależnościami pomiędzy popytem a podażą. Specjaliści upatrują przyczyn tej dysproporcji w przeobrażeniach, jakie dokonały się po transformacji ustrojowej w poszczególnych miastach i gminach. Specyfikę danego regionu nierzadko określa swego rodzaju „spadek” jeszcze z okresu przed transformacją ustrojową oraz z pierwszych lat po narodzinach nowego porządku polityczno-ekonomicznego. Decydując się na kupno mieszkania w konkretnym regionie warto zagłębić się w specyfikę lokalnego rynku, by wyczuć potrzeby sprzedających, jak i kupujących.
Po okresie burzliwych wahań, rynek mieszkań z drugiej ręki stabilizuje się. Coraz rzadziej obserwujemy gwałtowne spadki, czy wzrosty cen. Ostatnie miesiące przyniosły stabilizację liczby oddawanych do użytkowania mieszkań w skali roku. Jest to spowodowane faktem, że podaż przewyższa popyt na mieszkania. Oznacza to, że znacznie więcej pojawia się ofert sprzedaży lokali aniżeli chętnych do ich zakupu.
W Olsztynie w największym stopniu wzrosła cena mieszkań jednopokojowych. Z kolei w stolicy województwa dolnośląskiego i lubelskiego najbardziej podrożały lokale dwu- oraz trzy-pokojowe. Jeżeli chodzi o mieszkania 3-pokojowe, największy skok cen zaobserwowano w Gorzowie Wielkopolskim. Analitycy zanotowali również spadki cen mieszkań w niektórych regionach. O 6% spadły ceny kieleckich kawalerek oraz łódzkich mieszkań z trzema pokojami. W Bydgoszczy mieszkania 2-pokojowe zanotowały spadek cen o 2%.
Ponad połowa sprzedawanych nieruchomości została zbudowana kilkanaście lat temu. Niespełna 30% to mieszkania postawione już w obecnym stuleciu. Najwięcej wiekowych nieruchomości oferowano w Białymstoku, Łodzi oraz Opolu. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w byłej stolicy – niemal połowa krakowskich ofert dotyczy mieszkań oddanych do użytku po 2000 roku. Ciekawie przedstawiają się statystyki dotyczące oferowanych mieszkań z rynku wtórnego pod względem liczby pokoi. We wszystkich poddanych analizie miastach, najczęściej ukazywały się propozycje sprzedaży mieszkań dwu- i trzy-pokojowych. W Łodzi ponad 40% to oferty sprzedaży mieszkań 2-pokojowych, zaś w Gorzowie Wielkopolskim niemal tyle samo znalazło się propozycji dotyczących sprzedania mieszkań 3-pokojowych. Jednakże, w przywoływanym wcześniej Krakowie największy odsetek ofert stanowiły te, dotyczące mieszkań z jednym pokojem. Największe lokale, ponad 3 pokojowe, najczęściej znaleźć można w Szczecinie.
Komentarze