Świąteczne zakupy. Jak nie dać się oszukać?
17 czerwca 2021Podczas przygotowań do świąt łatwo jest stracić głowę i dać się naciągnąć na „cudowne” okazje i promocje. Nie dajmy się zwariować i starajmy się wydawać tylko tyle...
Gdzie sprzedaje się najwięcej kawalerek, a gdzie mieszkań trzypokojowych? W jakich miastach ceny nieruchomości z rynku wtórnego spadły, a w jakich – wzrosły? Przedstawiamy wyniki analiz ofert na rynku wtórnym mieszkań z drugiego kwartału 2014 roku.
Sytuacja na rynku wtórnym nieruchomości rozwija się odmiennie w zależności od regionu Polski. W poszczególnych województwie, a nawet w ich obrębie występują duże dysproporcje. Jest to spowodowane asymetrycznym rozwojem poszczególnych części kraju oraz zróżnicowanymi zależnościami pomiędzy popytem a podażą. Specjaliści upatrują przyczyn tej dysproporcji w przeobrażeniach, jakie dokonały się po transformacji ustrojowej w poszczególnych miastach i gminach. Specyfikę danego regionu nierzadko określa swego rodzaju „spadek” jeszcze z okresu przed transformacją ustrojową oraz z pierwszych lat po narodzinach nowego porządku polityczno-ekonomicznego. Decydując się na kupno mieszkania w konkretnym regionie warto zagłębić się w specyfikę lokalnego rynku, by wyczuć potrzeby sprzedających, jak i kupujących.
Po okresie burzliwych wahań, rynek mieszkań z drugiej ręki stabilizuje się. Coraz rzadziej obserwujemy gwałtowne spadki, czy wzrosty cen. Ostatnie miesiące przyniosły stabilizację liczby oddawanych do użytkowania mieszkań w skali roku. Jest to spowodowane faktem, że podaż przewyższa popyt na mieszkania. Oznacza to, że znacznie więcej pojawia się ofert sprzedaży lokali aniżeli chętnych do ich zakupu.
W Olsztynie w największym stopniu wzrosła cena mieszkań jednopokojowych. Z kolei w stolicy województwa dolnośląskiego i lubelskiego najbardziej podrożały lokale dwu- oraz trzy-pokojowe. Jeżeli chodzi o mieszkania 3-pokojowe, największy skok cen zaobserwowano w Gorzowie Wielkopolskim. Analitycy zanotowali również spadki cen mieszkań w niektórych regionach. O 6% spadły ceny kieleckich kawalerek oraz łódzkich mieszkań z trzema pokojami. W Bydgoszczy mieszkania 2-pokojowe zanotowały spadek cen o 2%.
Ponad połowa sprzedawanych nieruchomości została zbudowana kilkanaście lat temu. Niespełna 30% to mieszkania postawione już w obecnym stuleciu. Najwięcej wiekowych nieruchomości oferowano w Białymstoku, Łodzi oraz Opolu. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w byłej stolicy – niemal połowa krakowskich ofert dotyczy mieszkań oddanych do użytku po 2000 roku. Ciekawie przedstawiają się statystyki dotyczące oferowanych mieszkań z rynku wtórnego pod względem liczby pokoi. We wszystkich poddanych analizie miastach, najczęściej ukazywały się propozycje sprzedaży mieszkań dwu- i trzy-pokojowych. W Łodzi ponad 40% to oferty sprzedaży mieszkań 2-pokojowych, zaś w Gorzowie Wielkopolskim niemal tyle samo znalazło się propozycji dotyczących sprzedania mieszkań 3-pokojowych. Jednakże, w przywoływanym wcześniej Krakowie największy odsetek ofert stanowiły te, dotyczące mieszkań z jednym pokojem. Największe lokale, ponad 3 pokojowe, najczęściej znaleźć można w Szczecinie.
Komentarze