Rynek wtórny nieruchomości w południowo-zachodniej Polsce (3 kw. 2013)
25 listopada 2022
Ceny w południowo-zachodnich regionach Polski są mocno zróżnicowane. W średniej wielkości Opolu za metr kwadratowy zapłacimy ok. 4 000 zł, jednak już we Wrocławiu ceny mogą sięgnąć nawet 6 000 zł/mkw.
Południowo-zachodnia część Polski jest intensywnie rozwijającym się regionem. Na jego atrakcyjność wpływa, przede wszystkim, obecność niezwykle popularnego wśród przedsiębiorców i studentów, a zarazem bardzo dobrze prosperującego miasta, jakim jest Wrocław. Warto zwrócić uwagę również na kolejne walory okolicy, jak na przykład bliskość granicy z Niemcami i Czechami. Nie da się ukryć, że zachodnia część kraju jest, ogólnie ujmując, lepiej postrzegana jest w porównaniu do ściany wschodniej. Wszystko to wpływa na to, że ceny lokali na wtórnym rynku mieszkaniowym utrzymują się na stabilnym, choć nie najniższym poziomie. Cena za metr kwadratowy jest uzależniona nie tylko od metrażu oraz liczby pomieszczeń, lecz również od miasta oraz dzielnicy, w jakiej znajduje się dane lokum.
Ile zapłacę za mieszkanie na rynku wtórnym na Opolszczyźnie?
Sytuację na wtórnym rynku mieszkaniowym w województwie opolskim najkrócej można opisać jako stabilną. Od kilku lat ceny za mieszkanie w Opolu oscylują wokół 4 200-4 300 zł/mkw. W zależności od tego, ile pomieszczeń posiada dane mieszkanie, do powyższej kwoty należy dodać lub odjąć od 200 do 400 zł. Prawie ¾ ofert dotyczy mieszkań dwu- oraz trzyosobowych. Ceny mieszkań są zróżnicowane również ze względu na dzielnicę. Najdroższe są w pełnej domków jednorodzinnych oraz małych szeregowców Półwsi oraz na osiedlach ze stosunkową „młodą” zabudową – wybudowaną w ciągu ostatnich 5 lat. Z kolei najtaniej jest w najdalej wysuniętej na północ dzielnicy Groszowice – cena za metr kwadratowy jest prawie 2 razy niższa niż w najbardziej atrakcyjnych częściach Opola. Niskie koszty podyktowane są faktem, że budownictwo w tamtych okolicach jest stare – głównie kamienice o niskim standardzie oraz PRL-owskie bloki z płyty. Stosunkowo mało zapłacimy również wybierając mieszkanie w Wójtowej Wsi i Nowej Wsi Królewskiej
Jaką cenę mają mieszkania z „drugiej ręki” we Wrocławiu?
Ceny używanych lokali w stolicy województwa dolnośląskiego są sporo wyższe niż w opolskim. Nie jest to zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że Wrocław znajduje się w czołówce jeśli chodzi o wielkość PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Znajduje się tam ważny węzeł komunikacyjny oraz rozwijające się ośrodki naukowe. Potencjał Wrocławia rośnie, a jego włodarze wiedzą, jak ten potencjał wykorzystać. Mimo że w ostatnim czasie ceny na rynku wtórnym mieszkań delikatnie spadała, wciąż jest bardzo wysoka - cena 1 metra kwadratowego to prawie 6 tysięcy złotych. Najtańsze są mieszkania 4-pokojowe oraz te o powierzchni między 60 a 90 metrów kwadratowych. Najdroższe są kawalerki do 40 m2 – nawet 6 800 zł/mkw. Największy wybór mają Ci, którzy poszukują mieszkań dwu- oraz trzypokojowych. Najdrożej jest w centrum – Stare Miasto to w końcu nie tylko idealne miejsce do życia z rodziną, ale również prowadzenia własnego biznesu. Chcąc kupić najtańsze mieszkanie we Wrocławiu, w lepiej szukać nieruchomości na Psim Polu, Zakrzowie i Różanym Polu.
Południowo-zachodnia Polska to region o dużym potencjale i możliwościach. Coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę, dlatego liczba nieruchomości „z drugiej ręki” na rynku nie jest duża i regularnie spada. Może warto się pośpieszyć, jeśli planujemy taki zakup.
Komentarze