Rynek nieruchomości w Raciborzu
20 października 2022
W Raciborzu można znaleźć wiele ofert sprzedaży nieruchomości. Ich ceny różnią się w zależności od wielu czynników. Mimo atrakcyjności części z nich, wciąż niewiele osób decyduje się na zakup lokalu. Dlaczego?
Racibórz położony jest w województwie opolskim nad rzeką Odrą. W czasach historycznych był jedną ze stolic Górnego Śląska, w której rezydowali książęta opolsko-raciborscy. Poza walorami historycznymi (duża liczba cennych zabytków jeszcze z gotyku), warto wspomnieć o niewielkiej odległości od większych ośrodków miejskich oraz czeskiej granicy - 30 km od Ostrawy, 75 km od Katowic i tyle samo od Opola. Pod koniec 2010 roku miasto liczyło 56 397 mieszkańców. Gospodarka Raciborza jest oparta głównie na rolnictwie oraz przemyśle.
Mieszkania czynszowe
15 marca 2012 r. w życie weszło zarządzenie prezydenta Raciborza, według którego kwotę czynszu oblicza się na podstawie analizy wieloczynnikowej. Czynniki brane pod uwagę to, między innymi: lokalizacja, położenie mieszkania, wyposażenie mieszkania, stan techniczny. Na tej podstawie tworzy się ocenę danego lokalu i odpowiednio zwiększa lub zmniejsza się kwotę czynszu.
Rynek nieruchomości w Raciborzu po dekoniunkturze
Podobnie jak w całym kraju, tak i w Raciborzu ceny nieruchomości spadły do poziomu z lat 2006-2007. Popyt na mieszkania maleje z wielu powodów. Po pierwsze, od lat 90-tych liczba mieszkańców Raciborza systematycznie spada. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego 2002–2030 miasto odnotuje spadek liczby ludności o 37%. To powoduje, że w mieście pozostaje więcej osób, które chcą sprzedać lokal niż potencjalnych kupców. Drugim czynnikiem jest postawa banków, które zwiększają rygory stawiane kredytobiorców i coraz częściej odmawiają udzielenia kredytu hipotecznego. Coraz mniej kupujących posiada zdolność kredytową. Z tego powodu, kupowane nieruchomości to zazwyczaj nieruchomości najtańsze, małe mieszkania, niewielkie działki oraz tanie domy do remontu.
Analiza rynku nieruchomości zabudowanych w Raciborzu
W Raciborzu w 2011 r. odnotowano 125 transakcji. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania wynosi aktualnie 2 100 - 2 200 zł. Można oczywiście znaleźć oferty dużo tańsze (np. 1 500 zł/mkw) oraz dużo droższe (do 3 000 zł/mkw). Cena lokalu uzależniona jest od jego lokalizacji, wielkości, kształtu mieszkania, występujących ograniczeń i niedogodności (np. duży hałas z sąsiadującego zakładu produkcyjnego), dostępności komunikacyjnej, a także sąsiedztwa oraz okolicy. Podobnym kryteriom podlegają nieruchomości przeznaczone pod działalność usługowo-handlową czy działalność przemysłową.
Jeżeli chodzi o prognozy na kolejne lata, analitycy przewidują, że dalej będziemy obserwowali zjawiska nadpodaży, spadków cen sprzedawanych nieruchomości oraz spadku liczby klientów ze zdolnością kredytową.
Komentarze